„Szinte nullára kerültem” – Zalatnay Saroltát digitális csalók károsították meg

Kiss Éva
Fotó:TV2

A magyar popikon, Zalatnay Sarolta megrázó vallomással állt a nyilvánosság elé. A legendás énekesnő komoly anyagi kárt szenvedett, miután ismeretlen csalók hozzáfértek a bankszámlájához. Elmondása szerint csak percek kérdése volt, hogy elveszítse pénze nagy részét – és ezzel minden biztonságérzetét is.

Gyanús mozgások a gépen – azt hitte, megőrült

Zalatnay Sarolta a Blikknek beszélt először arról, milyen furcsa jeleket észlelt, amikor a támadás történt.

„A gépem aludt, majd egyszer csak életre kelt. A kurzor magától mozgott, e-mailek nyíltak meg, mintha valaki távolról irányította volna.”

A művésznő megdöbbenve tapasztalta, hogy a csalók gyakorlatilag átvették az irányítást a számítógépe felett. Azonnal megszakította az internetkapcsolatot, de már késő volt – jelentős pénzösszeg tűnt el a számlájáról.


„Szinte nullára kerültem” – elkeseredett nyilatkozat

Zalatnay bevallotta, hogy nem tekinti magát digitális analfabétának, mégis teljesen védtelennek érezte magát a támadással szemben.

„Nem vagyok egy műszaki zseni, de azt hittem, tudom, mire kell figyelni.”

Szakértőhöz fordult, hogy kiderüljön, van-e esély a pénz visszaszerzésére. Egyelőre azonban semmi biztosat nem tud mondani – csak a veszteség a biztos.

Egyre profibb módszerekkel támadnak a csalók

Az eset egyre több kérdést vet fel az idősebb korosztály internetes biztonságát illetően is. Zalatnay példája jól mutatja, hogy senki sincs teljes biztonságban a kiberbűnözőkkel szemben. A támadók technikái egyre kifinomultabbak, és nem számít, ki vagy: ha nem vagy elég védett, célponttá válsz.

Hogyan védekezzünk?

A szakértők szerint a következő lépések kulcsfontosságúak:

  • Használjunk kétlépcsős azonosítást minden fontos fiókunknál.
  • Frissítsük rendszeresen a vírusirtót és a tűzfalat.
  • Ne nyissunk meg gyanús linkeket vagy mellékleteket.
  • Tanítsuk meg a szüleinket, nagyszüleinket is ezekre az alapokra.

Zalatnay Sarolta példája figyelmeztetés mindannyiunknak: a digitális világban is szükség van védelemre – különben a művészek, a rajongók, de akár mi magunk is bármikor áldozattá válhatunk.

Téged vagy ismerősödet ért már hasonló támadás? Írd meg kommentben, hogyan reagáltál, vagy kérj tőlem tippet, hogyan lehet még biztonságosabban internetezni!